خانه / گردشگری / ابشار اب سفید

ابشار اب سفید

آبشار آب‌سفید یکی از آبشارهای شهرستان الیگودرز است که به عروس زیبای آبشار های ایران معروف است.

آبشار آب سفید الیگودرز در منطقه پشتکوه ذلقی در حدود ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز در منطقه ای بنام پشتکوه ذلقی واقع شده است و در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است.

پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است.

آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و ارتفاع آن نزدیک ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر است. این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد.

آب این آبشار به سبب برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به همین سبب به آب سفید معروف شده است. این آبشار در دره‌های تاریکی که چند هزار سال پیش توسط آب بوجود آمده قرار دارد.
جاده آبشار آب سفید الیگودرز یکی از جاده های بسیار دیدنی است، به گونه‌ای که ‌هر رهگذر را مسحور جلوه‌های زیبا و بی بدیل خود می‌کند.

در طول راه، چندین رودخانه پر آب با کناره‌های بسیار زیبا و دیدنی و روستاهای کوچک و بزرگی به چشم می‏‌خورد.

مسافران با طی کردن مسیر کوتاهی به دور از هیاهوی شهرنشینی ساعاتی و حتی بعضاً چندین روز را در این منطقه سپری می کنند.

آبشار آب سفید درمنطقه ای ییلاقی با کوه های سر به فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو و آب و هوایی خنک و دلنشین که حتی در تابستان برای گذران شب در کنار آن به ناچار باید به چادر و آتش پناه برد، قرار دارد.

اگر در خلوت صبح مقابل این عروس سفیدپوش بنشینی و لحظه ای به صدایش گوش کنی با تو سخن می گوید، سخن از قدرت و عظمت حضرت باری تعالی، قدرتی که ما انسانها از درک واقعی آن عاجزیم.
آبشار آب سفید در ۵۰ کیلومتری شهرستان الیگودرز قرار دارد و تنها مسیر آن از روستاهای کاکلستان و قلیان می گذرد که در سال های گذشته آسفالت آن به طور کامل انجام شده است و آب آن نیز یکی از بهترین و سالم ترین آب های معدنی به شمار می رود.

در امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه مومد حسن قرار دارد که در میان ساکنان مناطق بختیاری نشین از جایگاه بالا و احترام ویژه ای برخوردار است.

-اب-سفید-1-300x214

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme