خانه / بیوگرافی بازیگران / بیوگرافی اسدالله یکتا

بیوگرافی اسدالله یکتا

-اسدالله-یکتا-1-278x300

اسدالله انصاری یکتا متولد ۱۳۲۰ در تهران، بازیگر است.

داراي مدرك تحصيلي سيكل است، فعالیت هنری را از تئاتر شروع کرد و زمانی که برای تماشای برنامه به تئاتر رفته بود به درخواست مدیر برنامه به فعالیت در تئاتر پرداخت او کوتاه قد ترین بازیگر ایرانی است.

شروع از ۱۴ سالگی

يكتا بازيگري را با بازي در فيلم مراد و لاله به كارگرداني «صابر رهبر» در سال ١٣٤٤ و در سن ١٤ سالگي آغاز كرد، می گوید: اولين كارم را با تئاتر با نام «آش كاسه يه ملاقه» با آقاي «صبري» – خدابيامرز- كار كردم. من به ديدن تئاتر آقاي عبدي – خدابيامرز- كه بزرگ ترين كمدين آن زمان بود رفتم كه در آن جا براي بازي تئاتر در ٤٨ سال پيش انتخاب شدم. كه به طور مستمر تئاتر كار كردم

اولین دستمزد و فیلم بعد از انقلاب

دستمزد اولين كار را هزار و ٥٠٠ تومان گرفتم كه در آن دوران اين مبلغ دستمزد زيادي بود. كه براي مادر و پدرم لباس خريدم.بعد از انقلال سريالي با نام «چاق و لاغر» بود كه در نقش چاق كار مي كردم و نقش خيلي سختي بود کار کردم.

نحوی ازدواج و فرزندان

سال ۵۷ ازدواج کردم، آن زمان چهره بودم آقایی به نام عباسی من را به خانواده همسرم معرفی کرد. به او گفتم اول با خانواده همسرم صحبت کن و بگو که قدم کوتاه هست و هنرپیشه هستم و ممکن است مردم در خیابان من را بیش از حد تحویل بگیرند. او هم با خانواده همسرم صحبت کرد و آنها هم گفتند که مشکلی ندارند

ازدواج ما هم جالب بود. تمام مراسم ما در یک روز بود. صبح خواستگاری کردیم و شب عروسی گرفتیم! حاصل ازدواج ما هم شش بچه هست، دو دختر و چهار پسر. پسر کوچک من علاقه زیادی به بازیگری دارد. هر چه هم به او می گویم از سرنوشت من عبرت بگیر، حرف گوش نمی دهد!

سیگار فروشی در تهران

من ٤ پسر و ٢ دختر دارم زندگيم نمي چرخد و نمي توانم كارگري يا كار ديگر انجام دهم به همين خاطر به شغل سيگارفروشي روي آورده ام و زماني كه در اين شغل مشغول به كار بودم مردم چه مرد و زن و چه بچه وقتي مرا مي ديدند بسيار ناراحت مي شدند.

از من مي پرسيدند چرا سيگارفروشي؟ آخر شما چرا؟ اين شغل عيب نيست! ولي كار اسد الله يكتا نيست. چندين مرتبه در روزنامه با نشريات مختلف حتي تلويزيون مرا نشان دادند و با من مصاحبه كردند ولي برايم كاري انجام ندادند مدتی این کار را انجام دادم اما از لحاظ عصبی تحت فشار قرار گرفتم و سیگارفروشی را هم جمع کردم.
افتخارات

در بیش از صد فیلم ایرانی به ایفای نقش پرداخته است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme