خانه / گوناگون / آیا تاکنون در اکتشافات فضایی اثری از حیات یافت شده است?

آیا تاکنون در اکتشافات فضایی اثری از حیات یافت شده است?

-تاکنون-در-اکتشافات-فضایی-اثری-از-حیات-یافت-شده-است-1-300x168

بسیاری از ما، در برخی مواقع از زندگی، به این مسئله فکر کرده ایم. آیا ما تنها کسانی هستیم که در اعماق این اقیانوس بی پایان یعنی ‘جهان’ زندگی می کنیم؟ در ادامه در مورد همین موضوع، بحث خواهیم نمود.
زندگی فرا زمینی همواره از مواردی است که بشر در اشکال مختلف مانند فیلم، نقاشی و یا داستان های محبوب به آن اشاره کرده است. این موضوع نه تنها در میان مردم عادی، بلکه در میان روشن فکران سراسر جهان نیز مورد بحث بوده است. با این حال، آن چه واضح است این است که هیچ مدرکی تا به امروز به طور قطعی نمی تواند وجود یک زندگی دیگر در جایی غیر از زمین را تصدیق نماید. اگر چه هیچ شواهدی در این زمینه وجود ندارد، اما امکان وجود یک تمدن در جایی خارج از این جا، ممکن است جالب توجه باشد. دایره های مرموز، پدیده دیگری است که انسان را بر آن داشت تا تصور نماید که این مسئله تحت تأثیر بیگانگان بوده است.

مهم ترین عامل در تعیین وجود حیات، محیط زیست است. اگر فرض کنیم که شرایطی مانند شرایط کسانی که بر روی زمین زندگی می کنند، در هر نقطه از جهان به وجود بیاید و یا در حال حاضر در آن جا وجود داشته باشد، پس شرایط حیات در آن جا تقریباً قطعی است. بر اساس مکانیزم بقای انسان، ما ممکن است بتوانیم امکان وجود مجموعه جدیدی از موجودات شبیه خودمان را پیش بینی کنیم. انسان به هوا برای تنفس، به آب برای نوشیدن و به غذا برای زنده ماندن نیاز دارد. در دست رس بودن این عوامل باید برای حفظ هر یک از ما بر روی زمین وجود داشته باشد. از این رو کار شناسان، کنجکاوی ها زیادی در زمینه وجود شرایط حیات در سیاره های دیگر دارند. به گفته این کار شناسان در منظومه خورشیدی غیر از زمین سه گزینه وجود دارد که احتمال پیدایش حیات بر روی آنها بررسی می‌شود. زیست در بهرام (مریخ)، یکی از ماه‌های مشتری – اروپا – و یکی از ماه‌های کیوان به نام تیتان می‌تواند پدید بیاید. کمر بند زیست خورشید شامل سه سیاره ناهید (زهره)، زمین و بهرام است. (کمر بند زیستی در سامانه خورشیدی یعنی جایی که سیاره‌ای با جو مناسب دارای آب به صورت مایع است و احتمال شکل گیری حیات تنها در این کمر بند وجود دارد). بنا بر این، هر شانسی وجود دارد که امکان حیات در هر یک از این اجرام صورت بگیرد.

کاوشگر وایکینگ ارسال شده به سیاره مریخ در سال ۱۹۷۶ واکنش های شیمیایی را تشخیص داده است که کاملاً شبیه به فعالیت های روزانه موجودات زنده بر روی زمین بوده است. NASA بر نمونه های جمع آوری شده توسط کاوشگرها آنالیزهای دقیقی انجام داد ولی به نتایج واقعی و ملموس دست نیافت. در سال ۱۹۶۱، ستاره شناس آمریکایی فرانک دریک، معادله ای ارائه نمود که وجود حیات در سیاره های دیگر را پیشنهاد می دهد. این معادله شامل هفت عامل از قبیل سن، شکل گیری ستاره ها یا تعداد سیارات مشابه زمین و غیره می باشد. در سال ۲۰۰۱، تئوری به روز شده دیگری بر اساس مجموعه پیچیده-ای از معادلات، وجود شرایط حیات پایدار را در سیاره های بسیاری پیشنهاد داده است. اروپا، قمر مشتری، امواج مادون قرمز تابش می کند، که به نوعی به علت وجود یک موجود زنده، مانند باکتری، است. از این رو، این موضوع مورد بررسی و مشاهده بسیار دقیق توسط NASA قرار گرفت، اما نتایج دقیقی به دست نیامد. با این حال، همه وقایع ذکر شده علایق و تلاش های تازه ای را در محققان سراسر جهان به منظور حل و فصل ادعاهای حیات در سیارات دیگر به وجود آورده است.

وجود حیات فراتر از منظومه شمسی یک موضوع بسیار بحث بر انگیز است. عده ای از مردم بر این باورند که با توجه به گستردگی جهان، باید سیاره دیگری مانند زمین وجود داشته باشد که بتوان در آن زندگی کرد. این مسئله یک موضوع تحقیق، تفكر و تعمق است. احتمال این استدلال بسیار زیاد است که یک سیاره مانند زمین، در عرصه جهان وجود داشته باشد. با توجه به گستره مطلق جهان، ما ممکن است وسوسه بشویم و باور کنیم که یک تمدن به موازات تمدن ما در جایی دیگر در جهان هستی در حال شکوفا شدن است. تنها محدودیتی که ما و شاید بیگانگان با آن مواجه هستیم، نا آگاهی هر دو طرف از مکانیسم ارتباطی می باشد. ما، یعنی انسان ها راه طولانی را برای تکامل این سیاره طی نمودیم. اما دست آوردهای ما هنوز نتوانسته است، ما را از وجود موجود فرا زمینی مطلع کند (اگر اصلاً وجود داشته باشند). به طور مشابه، اگر ما دو باره فرض کنیم که یک تمدن در جایی خارج از این جا وجود دارد، حتی آنها هم راه طولانی برای آمدن و در واقع ارتباط با ما دارند.

نظریه دیگری بر این فرض است که یک ساختار منحصر به فرد (مانند همانی که در زمین وجود دارد) شرایط مناسب برای ایجاد حیات را فراهم می کند. اکتشافات، تا به حال نتوانسته اند به طور قطعی وجود شرایطی دقیقاً شبیه به کسانی که بر روی زمین زندگی می کنند را در جای دیگر ثابت نمایند. اگر ما آن بخشی از جهان را که می شناسیم به عنوان نمونه ای از یک گستره بزرگتر در نظر بگیریم، ممکن است هیچ حیاتی در آن وجود نداشته باشد. این فقط یک احتمال بر اساس دانشی است که ما تا کنون قادر به جمع آوری آن بوده ایم.

SETI (جستجوی هوش فرا زمینی)، در Mountain View، کالیفرنیا واقع شده است. این مکان به جستجوی حیات در جهان اختصاص داده شده است. دو حوزه گسترده کاری در این سازمان عبارتند از: تحقیق و توسعه و پروژه. بخش اول شامل توسعه روش های جدید جستجو و تجهیزاتی است که این جستجوها را تسهیل می کند. به عنوان مثال تلسکوپ های بزرگ و دستگاه های ارتباطی. پروژه ، کاری است با یک استراتژی برنامه ریزی شده مناسب که به جستجوی شواهدی از حیات می-پردازد. نگرش كلی در خصوص اين پروژه ها ارز يابي دقيق مناطق مختلف و البته تعيين شده اي از فضاي بي كران است، جايي كه دانشمندان احتمال مي دهند رد پايي از تمدن و چه بسا تمدن پيش رفته تري از تمدن انسان زميني وجود داشته باشد. بسیاری از مردم ادعا می کنند که شکل زندگی بیگانگان را دیده اند. وجود و جاودانگی بیگانگان در ذهن ما به خاطر به تصویر کشیدن آنها در فیلم های مختلف هالیوودی است که ما را به شدت معتقد به وجود حیات در سیارات دیگر نموده است.

آنها می گویند، “واقعیت مهم تر از رؤیا است”، و تمام مفروضات و نظریه های ما رؤیاهای دور ایجاد شده توسط ذهن ما می-باشند. حقیقت این است که ما تا کنون قادر به تشخیص زندگی در سیارات دیگر نبوده ایم، اما این مورد را هم نمی توان انکار نمود، در واقع ممکن است وجود داشته باشند!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme