خانه / گوناگون / معرفی کتاب آه

معرفی کتاب آه

-آه-1-208x300

کتاب آه همه تصویر و دیالوگ و نامه است: تصویرها و دیالوگ ها و نامه های ردوبدل شده میان شخصیت های دخیل در حادثه کربلای سال شصت و یک هجری.
کتاب آه حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نفس المهموم» است ـ کتابی که غالب نقل های صحیح مقاتل و کتب تاریخ را در خود گرد آورده و جزءجزء حادثه قتل حسین ابن علی علیهماالسلام را ـ از شش ماه پیشتر تا چند ماه بعدترش ـ ثبت کرده است.
نفس المهموم بیش از ۵۰ سال پیش به فارسی برگردانده شد.
یک تصویر، پاره اى از یک نامه یا جملاتى که دو نفر با هم گفته اند و رفته اند و کسى آن میان شنیده، هر کدام، تکه اى از یک «کولاژ» است که از چیدن و کنار هم گذاشتنشان مى توان اصل واقعه را فهمید و یکپارچه کولاژ را دید. فراوانند کسانى که على رغم بسیارها که جسته گریخته شنیده اند، هنوز دقیقا نمى دانند شهادت حسین ابن على علیهماالسلام چه طور اتفاق افتاد.
کتاب هایى که براى دادن یک تصویر یا چند خط از یک نامه، کلى سلسله اسناد و توضیح و تحلیل و تعلیقه براى خواننده ردیف مى کنند، هم به او اجازه نمى دهند کولاژش را «خودش» کامل کند هم بعضى وقت ها حوصله اش را سر مى برند که تا ته بخواندشان و از روى صفحاتى نخوانده نپرد. این طورى هاست که تا بوده کتاب هاى این چنینى قیافه هایى خشک و جدى داشته اند و مفروض خوانندگان این بوده که وصالى سخت و کند و دیر مى دهند و ناخودآگاه ترسیده اند از این که سراغشان بروند. این شاید برجسته ترین دلیل ناشناخته ماندن کتاب هایى نظیر نفس المهموم است.
کتاب آه شامل وقایع پس از بیعت مردم با یزید ابن معاویه تا بازگشتن خاندان حسین ابن على علیهماالسلام ـ بى او ـ به مدینه به زبانی روان و قابل استفاده می باشد.

مشخصات شناسنامه ای کتاب آه
بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیهماالسّلام
ویرایش یاسین حجازی
۵۷۹ صفحه (به پیوست واژه نامه و نقشه)
ناشر: موسسه فرهنگی جام طهور
۸۸۷۴۰۸۱۷ ۲۱ ۰۰۹۸
info@tahoor.com
چاپ پنجم: پاییز ۱۳۸۹
تیراژ: ۲۰۰۰ نسخه
قطع: پالتویی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme